Prosinec 2016

orákulum (nástěnné)

18. prosince 2016 v 18:26 Plastiky a objekty

prům. 14 cm, dřevo, hlína, sodalit s pyritem

Jean Dubuffet - Dusivá kultura

5. prosince 2016 v 22:09 Poznámky
Udělovat umělecké produkci společensky záslužný charakter, dělat z ní honorovanou společenskou činnost, znamená hrubě falšovat její smysl, neboť umělecká produkce je činnost výhradně a ryze individuální, a v důsledku toho zcela protikladná každé činnosti společenské. Nemůže být ničím jiným než činností antisociální, nebo alespoň asociální.

Pro kulturu je příznačné, že vrhá ostré světlo na určité výtvory, že hromadí světlo v jejich prospěch bez ohledu na to, že vše ostatní zůstane ve tmě. Tak je v zárodku udušen (neboť tvorba se rozvíjí, když má něco málo světla, a hyne, když nemá žádné) každý chvilkový rozmar, jehož zdrojem nejsou tyto privilegované výtvory. Přežít mohou pouze napodobovatelé, vykladači, vykořisťovatelé a komentátoři.

Majetná třída nechce skrze svou kulturní propagandu podporovat spisovatele ani umělce, ale čtenáře a obdivovatele.

Kdyby se lidem nevtloukalo do hlavy, že pro uměleckou tvorbu jsou přijatelné pouze obvyklé kulturní formy, kdyby jim byla naopak nabídnuta možnost, aby si sami vymýšleli dosud neznámé formy, dokonale vyhovující tomu, co by chtěli vytvořit, formičky přesně odpovídající povaze jejich těsta, myslím, že bychom byli svědky, jak se tvorbě oddává mnohem větší množství lidí. Neodrazuje je nic jiného než právě tyto nabízené formy, do nichž lze ostatně uhníst pouze určitý druh těsta, na který však nejsou zvyklí. Proto se drží zpátky. Kultura vyniká v úsilí, jak zabránit vejcím, aby se vylíhla.

[kultura] Vede k založení jakéhosi náboženství, státního náboženství. Klade velký důraz na reklamu, takže reklama - ta nejnevkusnější a nejomezenější - nyní srůstá s uměleckou produkcí do takové míry, že publikum se zříká jakýchkoli soudů. Je vybízeno k uctívání nikoli umělecké tvorby, nýbrž prestiže jistých umělců, založené na reklamě.


meluzína

4. prosince 2016 v 17:34 Malby

38 x 45 cm, olej na plátně